Миналата седмица правителството на Китай публикува официален документ относно развитието на навигационната система BeiDou. В него се съдържа информация за:
- цели и принципи
- развитие на системата
- навигационни услуги
- приложения и индустриално развитие
- международно взаимодействие и обмен.
Производителите на чипове и приемници вече разработват своите продукти в съответствие с развиващите се ГНСС съзвездия и предимствата от различните услуги. Твърдението се позовава на ново проучване на Европейската ГНСС агенция (European GNSS Agency - GSA), в което участват 31 топ компании, за над 300 приемника, чипа и модула на пазара. Изследваните параметри включват поддържани ГНСС съзвездия, SBAS възможности и пазарните сегменти, в които производителите предлагат своите продукти.
Ако тези пари ви се струват малко много за подобен инструмент, то редовете по-долу може би ще ви дадат стойностен аргумент за цената; за останалите, информацията ще добави исторически ореол. Въпросният секстант е използван от сър Артър Рострън, капитан на кораба Карпатия, спасил над 700 души от потъващия Титаник.
На 7 февруари САЩ отбеляза 50-тия юбилей на най-голямото спортно събитие в страната - финалa на сезона на националната футболна лига Супербоул. Тазгодишният домакин - районът на Сан Франциско, посрещна 70 хил. фена на Левис Стейдиъм в Санта Клара.
Събитие от такъв размер несъмнено носи огромни приходи за местния бизнес, особено за близкия Сан Хосе, а предвид юбилея очакванията са още по-големи. От друга страна, това означава и много работа. Като всеки добър домакин, градът трябва да се погрижи за пристигащите хора - фенове, играчи и медии, и всички мероприятия, съпровождащи Супербоул.
На 1 февруари от космодрума Хичанг в провинция Съчуан с ракета-носител March-3C в космоса бе изпратен 21-вият поред спътник от китайската ГНСС система BeiDou. Това е първото изстрелване от планираната за 2016 г. серия, спомагаща за изпълнението на Фаза 3 на системата до 2020 г.
Фаза 3 включва миграция на граждания сигнал BeiDou 1 от честота 1561.098 MHz на 1575.42 MHz (същата като на гражданските сигнали GPS L1 и Galileo E1) и преминаване към модулация сходна с бъдещите GPS L1C и Galileo E1.
В края на месец януари се случи срив в американската ГНСС система GPS. Първа установява проблема Финландската радио обсерватория в Метсехови, чиито атомен часовник отчита разлика от 13 микросекунди в GPS времето, след което грешката е потвърдена и от други места.
Трансформирана в навигационна грешка, тя се равнява на под 4 km. Позиционираща линия с подобно отклонение следва да се игнорира от приемниковия алгоритъм.
Преди 10 години на този ден в космоса е изпратен първият спътник от европейската ГНСС система Galileo - тестовият Giove-A. Това е един исторически момент, който ознаменува дългия път по изпълване на небосклона с необходимия брой спътници за 24-часово глобално покритие.
Днес може да приемем, че "чашата е наполовина пълна". За десетилетие в космоса бяха изпратени 14 спътника - ето как, кога и къде се случи това:
"Преди немного години в една близка галактика - всъщност тук и сега, екипът Clean Space на ЕКА се бори храбро срещу напаст, която заплашва да завладее космоса..." - това са думите, с които започва видеото, представящо инициативата за чист космос. В продължение на повече от половин век човешката дейност надминава пределите на Земята, като равносметката за този период е над 4 800 изстрелвания, които са изпратили в орбита около 6 000 сателита. Оперативните спътници в момента са не повече от 1 000.
Поредните два спътника от европейската ГНСС система Galileo са поставени на ракета-носител "Союз" в готовност за своето изстрелване. Мястото е космодрумът Куру във Френска Гвиана, денят е четвъртък, а планираният час - 11:51 часа Средно гринуичко време.