Events

Published on 17 November 2016

 Международен ГИС ден 16 ноември 2016 г.

На 16 ноември за поредна година бе отбелязан Международният ГИС ден. Традиционно той се чества с най-разнообразни и интересни мероприятия по света и у нас.
"Българска геоинформационна компания" взе участие в семинара, проведен в Централния военен клуб в София. Сред изнесените презентации, представянето ни на тема "Мобилни ГИС приложения" се открои с демонстрация на живо на уеб базирано приложение.
Технологията предоставя бърз преглед на голямо количество информация и инструменти за създаване и редактиране на обекти, организирани в слоеве. Платформата включва възможности за добавяне на ГИС данни, както и за предоставяне на картни уеб услуги. Разполага още с функции за търсене, поставяне на отметки, действия с координати и много други. Крайните резултати могат лесно и бързо да бъдат споделени, както и отпечатани във вид на карта с легенда, в желан мащаб.
За достъп до платформата е нужен единствено интернет и каквото и да е устройство, разполагащо с браузер. За професионални приложения е препоръчително използването на специализирани уреди за картиране и ГИС, поради редицата предимства, с които се характеризират - прецизен ГНСС приемник, издръжлив акумулатор, камера, удобен екран, здравина и други.

 

Published on 18 May 2015

Фамилатлон 2015

Миналата и тази неделя в Южния парк се проведоха две игри като част от традиционното събитие "Фамилатлон". В основата им бяха заложени ГИС технологиите - за откриване на скрити из алеите европейски "столици" и тяхното отбелязване върху картата.

На 10 май състезанието под името "Смартфон приключение из Южния парк" събра малки и големи като загрявка за големия "Фамилатлон". Задачата им бе да се ориентират в куест, съставен от 5 столици, маркирани върху карта в приложението Trimble TerraFlex, и да открият скритата столица, която да ги отведе до финала.

На 17 май задачата бе по-проста откъм загатки, но обиколката на 28 европейски столици също не бе лека задача. Приключението "Картирай Малката Европа" отново поставяше за задача да бъдат открити "градовете", но този път участниците трябваше и да се отбележат на всяко място и да докуменират със снимка своя момент там.

Събраните от участниците данни вече са в облака от данни, достъпен през браузер. Всеки от тях ще получи своята карта на "Малката Европа" в KML формат, заедно със снимките, документиращи всички забележителности от "пътешествието".

В организацията на игрите участваха освен представители на Българска геоинформационна компания, също и ентусиазиран екип от студенти по геодезия от Минно-геоложкия университет, а чудесните награди бяха осигурени от Българска картографска асоциация. Събитието е част от българските дейности по международния проект GeoSkills+.

Резултати от "Картирай Малката Европа"

 

Published on 13 May 2015

 Фамилатлон

След като миналата седмица, въпреки надвисналите облаци, се състоя загрявката "Смартфон приключение из Южния парк", вече сме готови да ви поканим на голямата игра "Малката Европа" по време на ежегодния "Фамилатлон".

Приключението се състои в откриването на 28 европейски столици, скрити из софийския Южен парк. Новото тази година е, че освен хартиената карта, ще може да използвате и своя смартфон. За целта ви е необходимо да изтеглите софтуера Trimble TerraFlex от тук. Приложението работи на Android, iOS и Windows Mobile; единствено е необходимо смартфонът ви да разполага с GPS и поне минимален интернет трафик.

За работа с вече инсталираното приложение ще ви бъдат предоставени акаунти на щанда ни от представители на Българска геоинформационна компания и доброволци от Минно-геоложкия университет. Максималният брой участници е 100.

В Trimble TerraFlex ще разполагате със списък и карта, по която да се навигирате до столиците с информация за разстоянието и посоката до тях. Достигайки до обект, ще е необходимо да отбележите своето местоположение и да запечатате момента със снимка за спомен. След като изпълните задачата си, ви очакваме отново на нашия щанд.

Всички успешно представили се участници ще получат грамоти, а освен това сме ви подготвили и чудесни награди, осигурени от Българска картографска асоциация! В духа на Международната година на картата ще получите и своята интерактивна карта от вълнуващото си пътешествие из "Малката Европа"!

Очакваме ви на 17 май (неделя), 14:00 часа, Голямата поляна на Южен парк, София! Страница на събитието във Фейсбук.

Published on 20 November 2014

ГИС ден 2014

През далечната 1999 г. Джак Дангермонд - президент и съосновател на ESRI, поставя началото на традиция, която се превръща в празник за ГИС общността в глобален мащаб. Тазгодишният световен ГИС ден се проведе на 19 ноември, като нашата страната за пореден път стана част от събитието с мероприятия на родна територия.

Интересен и ползотворен бе празникът в столичния Гранд хотел София. Духът на обединение, залегнал и в основата на ГИС технологиите, витаеше на срещата между най-големите у нас геоинформационни компании с богата история и традиции и по-малките фирми със свой принос и заслуги. В презентациите бяха представени редица успешни проекти със специфичните особености на всеки от тях, включително и извън границите на страната, при които българският изпълнител е избран сред международна конкуренция.

Участието на Българска геоинформационна компания се открои с акцент върху мястото на геодезиста в света на геоинформационните системи и професионалното събиране на данни дори от неспециалисти. Мобилната ГИС компонента е основният фактор за набиране на точна, надеждна, пълна, хомогенна и актуална информация, която да постъпва в геобазата данни. От друга страна, опростеното синхронизиране на мобилните екипи със същата тази информация дава възможност за бързи и адекватни действия на терена.

Споделеният опит и градивните идеи във вчерашния ден продължиха традицията на заслужен празник за успешно реализираните проекти. Посоката на работа е дадена, но каквото ще видим догодина със сигурност обещава да бъде вълнуващо с предизвикателствата, динамиката и прогреса в света на ГИС.

Published on 03 November 2014

Конференция „АКВАКУЛТУРА И ВОДНИ ЕКОСИСТЕМИ”

На 30 и 31 октомври в Пловдив се проведе за шести път научната конференция "Аквакултура и водни екосистеми". Мероприятието съвпадна с 60-ия юбилей на организиращия го Институт по рибарство и аквакултури, както и 65-годишнините на двама от неговите членове - проф. Лиляна Хаджиниколова и проф. Ангел Зайков.

Присъствието на участници от съседните ни Сърбия, Турция и други страни, както и далечен Китай, формира международния облик на събитието. Основните направления бяха свързани с технологиите и методите при аквакултурите, развитие на водните екосистеми, качество и безопасност на рибите и рибните продукти.

Българска геоинформационна компания взе участие с презентация на тема "Решения на Trimble за управление на водните ресурси". Пред аудиторията бяха представени продукти за събиране и управление на данни, специализирано хидрографско решение, както и предимствата на ГИС уеб порталите.

Published on 30 September 2014

Търсене на находки с ГНСС приемник Trimble в Докторската градина в София по време на Европейската нощ на учените.

Тазгодишната, девета поред Европейска нощ на учените премина и с участие на екип геодезисти. В двора на Британския съвет в София на ул. Кракра, както и в съседната му Докторска градина бяха организирани три занимателни игри, съответно с три различни геодезически уреда – Робота (роботизирана тотална станция Trimble S6), Здравеняка (мултичестотен ГНСС приемник Trimble SPS 985) и Снайпериста (класическият оптико-механичен инструмент Dahlta 010B). Посетителите – повечето деца в начална и прогимназиална училищна възраст, придружавани от техните родители, направиха своите първи стъпки в използването на спътникови навигационни методи за търсене на находки из парка, разчитане на надписи на големи разстояния чрез оптиката на инструментите, измерване на ръст чрез лазерни безрефлекторни методи и др. Гвоздеят на програмата бе роботизирано дистанционно управление на тоталната станция, която събра жадна за знания публика далеч над очакванията. Най-добре представилите се участници получиха специални грамоти.

Радваме се на все по-засиления интерес сред младото поколение в науките за земята, в частност геодезията, което е предпоставка за нейното качественото развитие и добра приемственост.

Вижте снимки от събитието тук.

Published on 16 September 2014

Trimble Juno 3 със софтуер DigiTerra Explorer 7В края на август се състоя последното селскостопанско изложение с участието на Българска геоинформационна компания за тази година. В рамките на своето пето издание, форумът събра над 200 изложители на площ от 60 дка. Освен членовете на Българската асоциация на търговците на агротехника (БАТА) със свои щандове бяха представени и специализираните учебни заведения у нас, а фирмите, които се включиха за първи път, бяха близо 80.

На своя щанд БГК, както при предишните си участия в на аграрни изложения в Добри и Пловдив, разполагаше с многообразие от устройства, с които да демонстрира необходимата функционалност в отговор на различните предизвикателства в селското стопанство. Интересът варираше от търсене на базови решения с опростени възможности до високоточна апаратура за по-сложни задачи.

Основен интерес при търсенето на ГНСС апаратура са възможностите за качествено и лесно очертаване на обработваеми площи и безпроблемното им въвеждане в ИСАК. Основните проблеми на хората са свързани със застъпване на съседните имоти, както и затруднения в получаване на готовите за предаване файлове във формат шейп. При срещата си с нас, всичките получиха насоки и съвети за разрешаване на индивидуалните им проблеми, като получиха възможността лично да проверят качеството и простотата на работа с нашите устройства и софтуер. Зареждането на ортофотоснимки и карти на възстановената собственост също се наредиха на челни позиции в списъка с желаната функционалност.

Още информация и снимки от "БАТА Агро" и другите селскостопански събития, в които взехме участие през тази година, можете да разгледате в нашата галерия тук.

Published on 12 August 2014

Решения на Trimble за селското стопанство

През изминалата седмица в Добрич се състоя едно от трите големи аграрни събития у нас - "Селското стопанство и всичко за него". В неговото 22 издание се включиха над 130 изложителя на едро- и малогабаритна техника, селскостопански инвентар, семена, препарати за растителна защита, автомобили и други предложения от интерес за посетителите.

Като участник в събитието, на своя щанд Българска геоинформационна компания представи своите решения на задачите, които потребителите в селското стопанство се налага да решават. Компактното ни предложение, включващо интегрираното устройство Juno 3 и софтуера на български език DigiTerra Explorer, се радваше на обичайно силен интерес. Гъвкавост при конфигуриране на пакета е възможна благодарение на трите софтуерни версии в зависимост от необходимостта на ползвателите за очертаване на площи, декларирането им в ИСАК и навигирането на машини. Освен подробно разясняване на предимствата при избор на всяко едно от нашите предложения, бяха проведени и демонстрации на място.

Снимки от нашия щанд може да разгледате тук.

Следващото селскостопанско мероприятие, в което БГК ще се включи, е БАТА АГРО на старозагорското летище от 26 до 29 август.

Published on 15 July 2014

Участие на БГК в международните форуми за селско стопанство

През следващия месец предстоят два международни форума за селското стопанство у нас. В периода от 5 до 9 август 2014 г. ще се проведе изложението "Селското стопанство и всичко за него" на територията на  СК "Простор", гр. Добрич. От 26 до 29 август на летище Стара Загора ще се състои БАТА АГРО.

Българска геоинформационна компания ще вземе участие и в двата с щанд, на който да представи своите иновативни, надеждни и компактни предложения в областта. Освен да се запознаят с хардуерните и софтуерните им характеристики, всички посетители ще имат възможност да видят демонстрации на предлаганите от нас продукти и да получат отговори на многообразието от въпроси на практиката. Акцентите ще са върху точното и бързо очертаване на площи за ИСАК, получаването на шейп файлове готови за директно предаване, комасация и навигиране на селскостопанска техника.

Добре дошли на нашите щандове в Добрич и Стара Загора са всички професионалисти в селскостопанския сектор, както и всички, които желаят да се запознаят на живо с най-новото в областта на ГНСС и ГИС технологиите с марка Trimble.

Published on 02 June 2014

		"Инженерни науки - оптика и електроника" - 28-31 май 2014 г., Габрово

В периода 28-31 май, в хотелски комплекс „Люляците“, Габрово, се проведе 6-та специализирана национална тематична научна школа и борса за научни идеи на тема „ИНЖЕНЕРНИ НАУКИ – ОПТИКА И ЕЛЕКТРОНИКА”, организирана от МОН по проект „Наука и Бизнес“, финансиран по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ със средства на Европейския социален фонд. В мероприятието се включи екип от Българска геоинформационна компания ООД, воден от Аспарух Камбуров, който изнесе презентация на тема „Приложение на съвременни оптично-електронни технологии за геодезически изследвания в Антарктида, финансирани по проект „Наука и бизнес“. В рамките на презентацията бяха демонстрирани устройството и интегрираното взаимодействие на съвременни геодезически уреди, които фирмата предлага – роботизирана тотална станция Trimble S6 и двучестотен GNSS приемник Trimble Geo 7X, снабдени с мощни интегрирани оптично-електронна лазерни системи за ъглово-дължинни измервания. Освен с полярна тематика, гостите на мероприятието – поравно представители на научната общност и бизнеса, - бяха запознати и с някои съвременни методи, прилагани за картиране и създаване на ГИС, сред които заснемане чрез безпилотни летателни апарати (дрони) Trimble UX5, наземни и въздушни LIDAR системи, GNSS, дистанционни методи за наблюдение на Земята и др. Представена беше и съвременната облачна технология за корпоративно управление на полево оборудване Trimble InSphere Equipment Manager, позволяваща удобен и ефикасен мониторинг на мобилни ресурси чрез базиран в облака сървър.

Вижте снимки от събитието в нашата галерия тук.

About us Events

Share on:

Our clients

BGC on Social Networks